PK Terminal kuulub Palgardi Kraana Gruppi, millel on Baltikumis 25 aastane ja Rootsis enam kui 50 aastane kogemus erinevate kaupade käitlemisel nii sadamates kui ka terminalides.

Ohutusinfo

PK Terminal OÜ-l on väetise käitlemisest tulenevalt kolm B-kategooria suurõnnetuse ohuga ettevõtet. Käitised paiknevad Muuga sadamas Viimsi vallas järgmistel aadressidel: Virna 1; Virna 3 ja Koorma 2. Pädevatele asutustele on esitatud kemikaaliseaduse alusel nõutud dokumendid ning ettevõtetele on väljastatud kemikaaliseaduse alusel käitamisload.
Virna 3 kinnistul ladustatakse nii puistes kui pakitud väetist, teistes käitistes ladustatakse ainult pakitud kaupa. Kõigis nendes kolmes käitistes on ohtliku väetise (milles AN sisaldus on kuni 80%) maksimaalseks ladustamise koguseks kuni 5000 tonni.

Infot viimase kohapeal tehtud riikliku järelevalvetoimingu kuupäeva kohta on võimalik leida Päästeameti kodulehel, Tallinn 10416 ning üksikasjalikku teavet viimase järelevalve toimingu, inspekteerimiskava ja täiendava teabe kohta on võimalik saada pädevatelt asutustelt: Päästeamet (rescue@rescue.ee, üldtelefon: 628 2000) ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (info@ttja.ee, üldtelefon: 667 2000). Samuti on võimalik küsida täiendavat teavet käitise kohta PK Terminal OÜ mob: +372 53001217.

Käideldavatest väetistest kõige ohtlikum on ammooniumnitraadi segu kaltsiumsulfaadiga, milles on AN 70-80 %. Ohutuskaardid on leitavad tootja kodulehelt Eesti ja Inglise keeles.

Ammooniumnitraadi segu kaltsiumsulfaadiga, milles AN 70-80 % võib soodustada põlemist, oksüdeerida; põhjustab tugevat silmade ärritust. Väetis ise ei põle ega ole plahvatusohtlik.

Teised PK Terminalis käideldavad põllumajandusväetised ei klassifitseeru ohtlikseks.

 

Õnnetuse stsenaarium, võimalikud tagajärjed ja arvutuslik maksimaalne ohuala

Halbade asjaolude kokkulangemisel on võimalik, et väetisekoormaga veoauto põrkab kokku teise veoautoga ning väetis satub intensiivsesse põlemiskoldesse. See saab toimuda vaid Muuga Sadama Vilja ja Koorma tänava ristis, kus täislaadungiga kütuseveok sõidab külje pealt sisse väetisekoormat vedavale veoautole või vastupidi. Selle algsündmuse tõenäosus on väga väike.

Keskkonna reostuse korral võimalikud tagajärjed: laiali valgunud ammooniumnitraadi korral lokaalne veereostus.

Tulekahju korral võimalikud tagajärjed:
mürgiste ainete levik, süttimisoht ning põletused, mis on tingitud soojuskiirgusest, plahvatus. Võimalikud on tagajärjed ka keskkonnale.

Plahvatuse korral võimalikud tagajärjed: purustused ning kahjustused, mis tekivad lööklaine raadiuses tekkiva ülerõhu tõttu ning soojuskiirguse tagajärjel, lendavad killud. Võimalikud on tagajärjed ka keskkonnale. Ohuala on 400m. Õnnetuse korral on ohustatud inimesed ja vara!

Ohuala parameetrid on järgmised:
Eriti ohtlik ala Re= 128.3m;
Väga ohtlik ala Rv= 171m;
Ohtlik ala Ro = 395.6m

Rakendatavad ennetavad meetmed: Kauba põhjalik kontroll saabumisel, väga head ja kaasaegsed hoiutingimused ning hajutatud ladustamine. Ettevõtte territooriumil on piisavas koguses varustust tegutsemiseks tulekustutus- ja päästetöödel.


Avalikkuse teavitamine ohust:

Elanikkonda ohualasse ei jää, kuid ümbruskonnas paiknevate asulate elanikke võib ohustada põlenguga kaasnev suits. Elanikke teavitatakse läbi ettevõtte kodulehe, Jõelähtme, Viimsi Vallavalitsuse ja Maardu Linnavalitsuse ning massimeedia. Lähedal olevaid ettevõtteid teavitatakse helistamise teel.

Ettevõttest lähtuva ohu korral korraldab avalikkuse teavitamise PK Terminal OÜ vastavalt hädaolukorra likvideerimise plaanile (HOLP).

  • Ohuolukorrast on võimalik teada saada, kui märgatakse põlenguga kaasnevat suitsu.
  • Teave õnnetusest edastatakse telefoni teel Häirekeskusele, Keskkonnaametile, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametile, kohalikule omavalitsusele ja naaberettevõtetele.
  • Esimesel võimalusel edastatakse teave PK Terminali kodulehele.

 

Käitumisjuhised õnnetuse korral:

  • Liikuda võimalusel ohualast välja, tegutseda rahulikult ning järgida päästeasutuse käitumisjuhendeid.
  • Teavita tekkinud ohuolukorrast lähedal asuvaid inimesi ja ettevõtteid.
  • Väldi tule suhtes allatuult jäämist ning vältida mürgiste põlemisgaaside sissehingamist.
  • Häirekeskusesse (112) helista vaid tõsise vajaduse korral, et mitte takistada tegelike abivajajate hädaabikõnesid.
  • Sulge hoone uksed ja aknad ning lülita võimalusel välja ventilatsioon.
  • Informatsiooni saad ka www.rescue.ee ja riigiinfo telefonilt 1247.
  • Lülita sisse Eesti Rahvusringhäälingu raadio (Vikerraadio/Raadio 4) või telekanal ETV ja kuula seal jagatavaid käitumisjuhiseid.
  • Olulised telefoninumbrid:
    Hädaabinumber 112 – kiire abi õnnetuse korral, kui ohus on elu, tervis, vara.
    Riigiinfo telefon 1247 – nõu olukordades, mille puhul ei ole ohus elu, tervis ja vara.
    Mürgistusteabekeskus 16662 – nõuanded ja käitumisjuhised mürgistusjuhtumi korral.
    Perearsti nõuandetelefon 1220 – nõuanded ja esmase abi juhised tervisemurede puhul

Informatsiooni saad ka www.rescue.ee ja riigiinfo telefonilt 1247.

Kontaktandmed:
Ohutuse eest vastutav isik Kaur Karon 
+372 51 46 460

Peastividor Margus Tamm
+372 51 67 004

Lae alla OHUTUSINFO voldik (PDF)